0
VODA JAKO INSPIRACE PRO SNĚNÍ
16. 10. 2015

Lucie Drlíková je fotografkou, která ve svých fotografiích originálním způsobem zachycuje svět fantazie pod vodou. 

Lucie Drlíková je fotografkou, která ve svých fotografiích originálním způsobem zachycuje svět fantazie pod vodou. Voda je její vášní, zálibou a inspirací. Povídali jsme si nejen o vzniku jedinečného kalendáře Underwater Fineart, který ve Vás probouzí touhu a radost ze snění.

Nová kolekce kalendářů pro rok 2016 přináší i Váš velmi originální kalendář Underwater Fineart. Jaká byla Vaše cesta od úspěšné manažerky k úspěšné fotografce?

Cesta byla dlouhá, ale postupně to vyplynulo nějak samo a přirozeně. Byl to klasický syndrom vyhoření. Po spoustě let ve vedoucích pozicích jsem najednou měla pocit úplné marnosti. Měla jsem pocit, že můj život nedává smysl, kromě finančních pozitiv jsem ztratila jakoukoliv motivaci. Dnes už si nedovedu představit můj předchozí život. Když se mi nedávno rozplakala štěstím klientka poté, co uviděla své podvodní fotografie, které jsem s ní nafotila, vydalo to emočně za mnohem více, než roční bonus v předcházejícím zaměstnání. Konečně mám v životě pocit, že dělám něco, co mě naplňuje a dává mi smysl.


Kalendář tvoří 12 fotografií, co rozhodlo při jejich výběru?

Můj vlastní pocit z fotek. Ptám se sice svých nejbližších, ale nakonec si většinou sobecky vyberu to, co chci já. Beru to tak, že si musím stát za svým výběrem.
Když se na fotografie dívám, působí na mě velmi něžně a romanticky.

 

Co Vás při focení inspiruje a ovlivňuje?

Inspiruje a ovlivňuje mě vše - okolí, prostředí, lidé, jednotlivé podněty. Všechno okolo nás je neuvěřitelně inspirativní.

 

Když máte v plánu focení, máte již v hlavě úplnou představu finální fotky?

Ano, v 95 % případů určitě ano. Na základě toho také chystám kostým a všechny detaily. Občas ale může při samotném focení vzniknout záběr, se kterým jsem ani nepočítala. Občas se stane, že nás napadne nový námět až při focení.


Focení, které z 12 fotek bylo nejsložitější?

Nejsložitější byla fotka Podvodní Cirkus, kterou jsem již popisovala a fotka Na Houpačce. Nebylo to složité pro mne na nafocení, ale na přípravu a obzvláště pro modely. Například u fotky Na Houpačce byla modelka zatížená 10kilovým závažím, zatížili jsme i houpačku, a to proto, aby na ní opravdu seděla pevně pod vodou a efekt byl reálný. Musela se spoléhat na nadechnutí se z automatiky záchranných potápěčů. Byla ve studené vodě hodinu bez vynoření a musím říci, že byla pořádně promrzlá.


Momentálně žijete a tvoříte v Miami na Floridě. Jaké jsou Vaše umělecké plány do budoucna?

Moje plány se neustále mění a rozvíjejí, a to mě na tom baví. Neustále přichází něco nového. Nejbližší velký projekt budu fotit v prosinci 2015 na Bahamách a velmi se na to těším, obzvláště proto, že se jedná o spolupráci se světově známou Cristinou Zenato, které se přezdívá „Žraločí dáma" aneb „Zaříkávačka žraloků".


Máte nějaký nesplněný sen ve focení, po kterém toužíte?

Já si sny o focení sama postupně plním a zároveň přicházejí neustále nové. Tak je to podle mě správně, netoužím, aby se mi všechno hned splnilo, a pak nebylo o čem snít. Snění je pro mě motorem.

 

Kromě uměleckých fotek, fotíte i podvodní svět. Potápění je Vaší vášní, jak často se k němu aktivně dostanete?

Voda je moje vášeň, když se zavře hladina a jsem dole, mám pocit, že jsem doma. Vracím se do moře, jak to časově i finančně jde.

 

Jak trávíte dovolené?

Dovolené trávíme buď na horách, nebo potápěním. Nejraději to však máme u babičky na chalupě v Beskydech.

 


Děkujeme za rozhovor!