0
POZNEJTE MIROSLAVA SINGERA TROCHU JINAK!
21. 04. 2017

Jaká byla jeho profesní a osobní cesta? Jak vzpomíná na své působení ve funkci guvernéra ČNB? Nejen to se dozvíte v nové knize „Miroslav Singer – Jak shodit kila a oslabit korunu“, která právě přichází na pulty knihkupectví.

Kniha přišla na svět během jeho „postguvernérské velké dovolené“, kterou využil jako příležitost k rekapitulaci dosavadní kariéry. Autor ve svých ohlédnutích připomíná důležité události i významné osobnosti ekonomického, politického a společenského světa posledních třiceti let. Vedle toho Miroslav Singer píše otevřeně o svém soukromí: o oblíbené hudbě, vztahu k vínu nebo o tom, jak se pere s nadváhou. Ve zvláštní kapitole vysvětluje, proč centrální banka pod jeho vedením přistoupila k oslabení národní měny.

„Ve svých textech jsem se snažil zabývat nejen popisy událostí a dějů, které by mohly zajímat výlučně ekonomy, pozorovatele bankovnictví či politiky. Chtěl jsem se zmínit i o věcech, které mě osobnostně formovaly. Občas nemusí být popis událostí faktograficky přesný. Nejde o historickou studii plnou odkazů na archivy, a ani o ni jít nemělo. Text je subjektivní, snažil jsem se zachytit své vzpomínky a popsat dojmy, které mám z tehdejšího dění dnes,“ uvedl Miroslav Singer, jenž dnes působí jako ředitel institucionálních vztahů a hlavní ekonom Generali CEE Holding a jako předseda dozorčí rady České pojišťovny, člena skupiny Generali.

Knihu „Jak shodit kila a oslabit korunu“ s bývalým guvernérem ČNB a předním českým ekonomem pro vydání připravil politický komentátor, novinář, zástupce šéfredaktora časopisu TÝDEN Petr Kolář. „Ani zdaleka nejde o suchopárné definice inflace, deflace a dalších „-ací“. Bývalý guvernér se v některých kapitolách dokonce pořádně odvázal. Například když popisoval, jak chodil na koncerty punkového Visacího zámku. Či kterak mu Jaromír Jágr „pomáhal“ k půllitrům piva zdarma během studií v americkém Pittsburghu. „Vážnější“ kapitoly pochopitelně převažují. Ovšem ani ty nejsou suchopárné, natož nudné. Miroslav Singer z nezvyklého úhlu popisuje řadu významných tuzemských i světových politiků či bankéřů, které během své dosavadní bohaté kariéry poznal. Kromě toho nechává trochu nahlédnout pod pokličku práce v centrální bance a vysvětluje řadu ekonomických jevů, s jejichž důsledky jsme se v uplynulé době potkávali,“ konstatoval Kolář.