0
PO ČERTECH DOBRÁ KNIHA ANEB CO SE O PEKLE JINDE NEDOČTETE
29. 11. 2018

Společnost PRESCO GROUP, a. s., vydává u příležitosti slavnostní premiéry zbrusu nové české filmové pohádky Čertí brko stejnojmennou knihu scenáristů Roberta Geislera a Tomáše Hodana, která by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti.

Poučný příběh napsaný s neuvěřitelnou lehkostí a vtipem, při jehož čtení se dobře pobaví jak děti, tak i dospělí, vychází v kvalitním zpracování a překrásné grafické úpravě, a směle tak může konkurovat nejlepším knižním kouskům ve vaší knihovničce. Nádherné celostránkové ilustrace scénografa, loutkáře a výtvarníka Roberta Smolíka, který se podílel rovněž na vizuální stránce filmové pohádky, doplněné řadou propracovaných náčrtků, plánů, zápisků, razítek a známek vytvářejí spolu s textem působivý celek knihy, jež má hluboký obsah s velmi aktuálním vyzněním.

Děj pohádky zavede čtenáře do podpekla Pervidle a místně příslušné obce Pytlov. V podpekle se jednoho dne porouchá Čertí brko, nejmocnější pekelná zbraň, která zapisuje všechny lidské hříchy. Lucifer se rozhodne pověřit doručením nového brka nezkušeného čerta Bonifáce, aby se nekňuba ve světě trochu otrkal. Bonifác se vydává do Pytlova, ale hned zkraje ho zdejší šejdíř krejčí Klouzek okrade nejen o brko, ale i o další kouzelné pekelné předměty. Události pak nabírají rychlý spád: Pytlov ovládnou tamní vychytralci, lenoši a podvodníci, jimž se dokonce podaří zrušit peklo a uvěznit jeho vládce! Bonifác v sobě musí probudit všechny čertovské síly a na plné obrátky roztočit závity svého vynalézavého mozku, aby osvobodil Pytlov, Lucifera a také krásnou nehříšnici Markétu, do které je zamilovaný až po uši, z moci zloduchů a povalečů. Jako v každé správné pohádce i tady ale nakonec všechno dobře dopadne…

A čím že je tenhle čertovský příběh tak výjimečný? Nikde jinde se například nedočtete, že peklo je vlastně úřad! Úřad starý jako lidstvo samo, který tu není proto, aby nám něco zlého našeptával, protože zlo si každý nosí v sobě... Aby čerti nemuseli za hříšníky létat po celém světě jako blázni, mají ho rozdělený na jednotlivá podpekla, odpovědná ústřednímu peklu a samotnému Luciferovi. A čerti, to jsou sice zarostlí neholení démoni s drobnými růžky, jinak ale vypadají docela jako lidé a byla to jen a jen naše fantazie, co jim v průběhu věků dodalo na strašlivosti.

Nenechte se tedy mást, milí hříšníci, pokud vám někdo bude líčit peklo v těch nejstrašnějších barvách, nebo ho chtít dokonce rušit! Pamatujte, že právě takový to s vámi nikdy nemyslí dobře a sám má v sobě zla nejvíc. Nikdy nevěřte nikomu, kdo vám slibuje ráj na zemi, protože ráj si musí každý zasloužit sám. Tak se dá krátce shrnout vážné poselství ukryté ve veskrze humorné pohádce, která potěší celou rodinu.

Kniha a další produkty na motivy pohádky Čertí brko jsou k dostání u dobrých knihkupců, v síti prodejen COOP nebo v e-shopu nakladatelství PRESCO GROUP (www.presco.cz). V nabídce naleznete omalovánky, samolepkovou knížku, sešit strašidelných masek s písničkami z filmu, samotné Čertí brko na psaní, pastelky, barvy na obličej, pekelné rohy, čertovy obrázky – prší, kvarteto nebo černého Petra – a konečně rodinnou deskovou hru. Pěknou zábavu a hříchu zmar!

Pokud byste chtěli vlastnit knihu Čertí brko nebo jiný zakoupený produkt i s podpisem tvůrců, nesmíte chybět na slavnostním křestu a autogramiádě knihy, jež proběhne v pondělí 3. 12. 2018 v 17.00 v pražském Paláci knih Luxor (Václavské náměstí 41, Praha 1). Hosty budou vedle Roberta Geislera a Tomáše Hodana, autorů knihy a scenáristů filmu, také Robert Smolík, ilustrátor knihy a výtvarník filmu, a Václav Kopta, známý herec, který si v pohádce zahrál postavu Podlucifera.

Zmíněná filmová pohádka Čertí brko režiséra Marka Najbrta zamíří do všech českých kin 29. 11. 2018. V hlavních rolích se představí Judit Bárdos jako krásná Markétka, Jan Cina jako Bonifác a charismatický Ondřej Vetchý jako pekelný vládce Lucifer. Svou poslední roli si tu také zahrál nedávno zesnulý Marián Geišberg jako hospodský Spilka, Markétčin otec, dále Jan Budař a Tomáš Jeřábek jako místní vychytrálci, Jiří Maryško jako jejich poskok, mezi obyvateli Pytlova najdete oblíbené herce Marka Daniela, Janu Plodkovou či Michala Daleckého. Nezapomeňme ani na samotné peklo: tam úřaduje Václav Kopta, Lukáš Latiňák nebo Jakub Žáček.

Producenty filmu jsou Ondřej Beránek a Martin Hůlovec ze společnosti Punk Film, českými koproducenty filmové pohádky pak Česká televize, Michal Bauer, Barrandov Studio a innogy, slovenským koproducentem Magic Lab, Trigon Production Patrika Pašše a RTVS. Výrobu dále podpořily: společnost Lexum jako generální partner, společnost COOP jako hlavní partner, společnost Intersnack se značkou Bohemia jako partner, Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond, Plzeňský kraj a Kraj Vysočina. Projekt rovněž získal podporu Eurimages. Do kin jej uvede společnost Falcon, DVD/VOD vydává Bontonfilm (Velikonoce 2019).

Podrobnosti o filmu najdete zde: www.certibrkofilm.cz
Trailer najdete zde: https://youtu.be/CpjT2F75FqQ
Fotografie z natáčení najdete zde:  https://mega.nz/#F!K5tXAACS!B_oDO_32p8XMBAsK_wl6Lg
Foto: Punk Film – Marek Novotný
Video: Amélie Kovářová

Všechny malé a velké jistě potěší zpráva, že se na filmovou pohádku můžeme těšit o příštích Vánocích – tento čertovsky dobrý příběh divákům přinese Česká televize.