0
NOVÁ KNIHA: DRÁČEK ZOG A PRINCEZNA REBELKA
31. 01. 2018

Nakladatelství PRESCO GROUP vydalo pod značkou ELLA & MAX moderní pohádkovou knížku o dráčku Zogovi a princezně Elle. Ale nenechte se mýlit, tohle není knížka o drakovi, který čeká na to, až mu princ usekne hlavu, a princezna není načančaná fiflena v přepychových šatech, co čeká na ženicha v koutě.

Malí draci jako je Zog se učí v dračí škole, jak se létá, jak se křičí, jak chrlí plamen, jak se chytá princezna a jak bojovat s rytířem. Zog se sice snaží, aby získal vytouženou zlatou hvězdu za nejpilnějšího žáka, ale smůla se mu lepí na paty a dokonce několikrát ochoří. Na pomoc mu přijde holčička, která nejraději ze všeho léčí nemocné a několikrát Zogovi pomůže. Když už se dráčkovi nakonec podaří získat nějakou princeznu a s ní i vytouženou hvězdu, ukáže se, že je to princezna Ella, jeho malá kamarádka, která mu už několikrát pomohla. Princ Maximus, který přijede princeznu zachránit z dračích spárů, však podlehne princeznině touze stát se lékařkou a oba se společně s dráčkem Zogem vydají do světa se svou létající ambulancí. Na toulkách zažijí spoustu dobrodružství a pomohou nemocným zvířátkům i mořské panně, až je cesta přivede na hrad Ellina strýčka, pana krále. Ten z ní ale chce mít klasickou princeznu a ne nějakou doktorku, a tak ji zavře do věže. Jenže král onemocní a nikdo mu nedokáže pomoc, ani věhlasní lékaři. Až král konečně povolá svou neteř Ellu a ta jediná ho dokáže uzdravit. A tak král podlehne a nechá princezničku dělat, co jí baví – léčit nemocné.

Pohádku o moderní emancipované princezně spisovatelky Julie Donaldson přeložil a přebásnil Robin Král s nesmírnou lehkostí a vtipem, nadčasové ilustrace Alexe Schefflera pak knížku skvěle doplňují. Hlavním poselstvím knihy je určitě odhodlání princezny Elly být v životě užitečná a léčit nemocné.


PÁR SLOV O AUTORECH

JULIA DONALDSON je anglická spisovatelka a dramatička. Od mládí projevovala jazykové a muzikální vlohy – vládne několika světovými jazyky a ovládá hru na řadu hudebních nástrojů. Toto nadání zúročila nejprve v psaní písňových textů a stala se velice úspěšnou autorkou písní pro děti. Posléze svůj talent využila i k psaní originálních rýmovaných příběhů. Dnes je držitelkou desítek ocenění, a její knížky se dokonce staly jedněmi z nejčtenějších dětských obrázkových knih na světě.

ALEX SCHEFFLER je světoznámý ilustrátor, který už ve škole patřil v hodinách výtvarné výchovy k těm nejlepším. Později vystudoval ilustraci a začal spolupracovat s reklamními agenturami, novinami, časopisy a nejrůznějšími nakladateli. Posléze byl doporučen jako ilustrátor etablované autorce dětských publikací Julii Donaldson a vydání jejich první společné knihy bylo počátkem velice úspěšné hvězdné spolupráce. Axelovy obrázky najdeme v celé řadě mimořádně úspěšných knih a jeho hrdinové ožívají i na filmovém plátně. V nakladatelství Presco Group ilustroval knihy pro nejmenší Rozpustilé hrátky – Na dvoře, V ZOO, V džungli se zvířátky, Doma se zvířátky.

ROBIN KRÁL je mladý český básník, textař a překladatel, který působí mj. jako lektor tvůrčích předmětů na VOŠ při konzervatoři Jaroslava Ježka. Píše písňové texty pro Divadlo Spejbla a Hurvínka, jeho písně nazpívali i Jiří Suchý, Ewa Farna, Tomáš Klus, Marek Eben, Magda Reifová, Jitka Molavcová a další. Přispívá do časopisů Sluníčko a Můj vláček a jeho tvorbu najdete i v učebnicích literární výchovy základních škol. Je též autorem mnoha úspěšných knížek pro děti a mládež, za něž získal prestižní ocenění Magnesia Litera či Zlatá stuha. Exceluje rovněž v oblasti překladů, kde byl také nominován na Zlatou stuhu.