0
HOLA HOLA, ZAHRADA VOLÁ!
30. 03. 2021

Začíná jaro a příroda se probouzí k životu. O slovo se začíná hlásit zahrada, která nyní potřebuje naši péči. Přinášíme vám pár praktických tipů, kdy začít s pracemi a jak si je v chladných jarních měsících zpříjemnit. Zkuste to třeba s úchvatnou kolekcí Kateřiny Winterové, moderátorky populárního pořadu Herbář!

1.    Začněte jarním úklidem a přípravou sadby

Chcete-li se v teplých měsících radovat z hojné úrody, je čas ošetřit keře, stromy a připravit půdu na novou sadbu. Prvním krokem by měl být důkladný úklid zahrady: odstranění starého listí, mechu a dalších nečistot. Záhony můžete opatrně prokypřit a zapracovat do nich kompost. Nehrozí-li už přízemní mrazíky, lze z choulostivých rostlin odstranit chvojí. Při této práci zajisté oceníte naše designové zahradnické rukavice. Dlaňová část je vyrobená z kozinky, takže rukavice účinně ochrání vaše ruce a zároveň jsou velmi příjemné.

2.    Věnujte pozornost řezu ovocných stromů a okrasných dřevin

Zakousnout se do zralého plodu z vlastního stromu je pro každého pěstitele pomyslnou třešničkou na dortu. Vede k tomu však poměrně dlouhá cesta roubená důkladnou prací a pořádnou porcí trpělivosti. S péčí o dřeviny proto začněte včas. Ještě v době jejich vegetačního klidu odstraňte poškozené, zmrzlé nebo uschlé větve. Začít můžete také s postřiky. Ideální dobou je bezvětrný podvečer. Ačkoli se letos start nové sezony nese ve znamení pandemických opatření, můžete si jej zpříjemnit velkým zahradním setem. Denimovou zahradnickou zástěru, která díky unikátnímu stahovacímu systému padne každé postavě, využijete při práci a bavlněný vak na záda nebo speciální antibakteriální roušku z mikrovláken obsahujících ionty stříbra, chránící před viry i alergeny, můžete mít po ruce neustále.

3.    Krásnou zahradu můžete mít i doma

Mít při vaření vždy na dosah ruky vlastní rajčata, salát či bylinky je snem každé hospodyňky! Nyní je vhodná doba na předpěstování sazeniček. Vyberte si osivo, které klíčí na světle, připravte kvalitní substrát a semínka jemně zatlačte do hlíny. Rostlinky, které vyklíčí, je třeba postupně otužovat. A kdy zasadit doma předpěstované sazeničky do země? Do venkovních záhonů se teplomilná zelenina sází až po ledových mužích v první půlce května, kdy obvykle přestává ráno mrznout. K uskladnění semínek, cibulek, ale i sušených hub či plodů a dalších potravin perfektně poslouží sada překrásných plechových dóz ze stoprocentní oceli.


4.    Zasaďte první sazeničky

Pokud už se práce na zahradě nemůžete dočkat, máme pro vás dobrou zprávu. Ačkoli se říká, že má březnové slunce krátké ruce a půda není ještě dostatečně prohřátá, existují druhy rostlin, které chladnější podmínky snesou a je možné je sázet už nyní. Jedná se například o ředkvičky, cibuli, špenát a některé druhy kořenové zeleniny. Vhodný čas je také na přímý výsev letniček, jako je například plnokvětý mák, afrikán, chrpa, kalifornský máček, slunečnice, hrachor vonný nebo měsíček lékařský. Letničky vyséváme do předem zryté, ošetřené půdy. Na nákup semínek, substrátu a podobně rozhodně nevyrážejte bez naší kvalitní prostorné bavlněné tašky!

5.    Vyzkoušejte recepty s kopřivami

Třebaže na zahrádce ještě nemáte čerstvé bylinky ani zeleninu, skvělé pokrmy lze vykouzlit z prvních jarních kopřiv! Mladé výhonky jsou chutné a také plné vitaminů. Můžete navíc spojit příjemné s užitečným: zbavit zahradu plevele a osvěžit kuchyň řadou zajímavých receptů. Třeba krémovou polévkou, velikonoční nádivkou, kopřivovým “špenátem”. Spařené kopřivy se hodí také do míchaných vajíček, masových rolád a dalších pokrmů. Také čas v kuchyni si lze zpříjemnit produkty z kolekce Kateřiny Winterové: originální a praktická kuchařská zástěra, kvalitní bavlněná chňapka či vkusné prostírání potěší každou hospodyňku. A díky setu kuchařských zástěr pro matky a dcery si můžete čas v kuchyni užít společně!

Celou kolekci najdete na www.presco.cz. Příjemný start do nové sezony a mnoho zahrádkářských i kuchařských úspěchů!