0
DVĚ NEVŠEDNÍ KNIHY
24. 10. 2018

Tyto nevšední knihy jsou vhodným nástrojem pro všechny uvědomělé rodiče, kteří chtějí své ratolesti kultivovat a rozvíjet, ale občas je také potřebují prostě jen nějak smysluplně zabavit, aby se mohli věnovat vlastním záležitostem. Malí čtenáři tu dostávají příležitost seznámit se se světem knihy, který se jim představí jako zdroj informací i zábavy, a ti velcí zase možnost podívat se na svět očima dítěte.

Haló, město!
Ve městě se toho děje opravdu strááášně moc! V této velkoformátové knize určené již předškolákům najdete však jen velmi málo textu, zato obrázkům je věnován obrovský prostor. Propracované ilustrace motivují děti ke zkoumání, vyprávění, kladení otázek a jejich zodpovídání, čímž se zároveň zlepšuje jejich pozornost. Bystré děti mají rády, když mohou být aktivní, „číst“, i když to ještě samy neumějí. Listují tak knihou a povídají a povídají, jako by už skutečně četly.

Možná vás na první pohled udiví, že na jednotlivých dvoustranách v knize jsou vždy stejné kulisy, tedy stejné město… ale prakticky pořád se tam něco mění – ve městě to totiž žije! Při bližším pohledu zjistíte, že každý obrázek je vlastně úplně jiný, protože město tepe vlastním čilým životem. Poznejte, jak to tu chodí – co se děje v přístavu, ve škole, v nemocnici, na policii, v kostele, v obchodním centru, na dětském hřišti, na silnici, na nádraží, na sídlišti, v cirkuse i v parku –, a to během celého dne. Knihou vás provede šest postaviček (samozřejmě kromě mnoha dalších), které tu zažívají svá každodenní dobrodružství. Tato knížka zabaví děti na dlouhou dobu!

Haló, tam dole!
Knížka pro předškoláky a malé školáky o tom, co se děje pod zemí, je tak trošku netradiční. Jistě znáte knihy o zvířátkách ze statku, z lesa, z moře… ale podzemí je pro nás stále trochu tajemstvím. Velkoformátová knížka o životě „tam dole“ je bohatě ilustrovaná a vede děti k pozornému zkoumání obrázků, ke komunikaci, k zodpovídání otázek. Některé najdou přímo v knize, další si můžete sami vymýšlet. Záleží jen na vaší fantazii! Nechte děti, aby vám „četly“, vlastně vyprávěly o tom, co všechno co se děje pod zemí.

Sedm obyvatel podzemí – pan a paní Krtkovi, Hopsalinda, Žlutohlávek, Uwais, Tilda a Sam – vám ukážou, jak to u nich chodí po celý rok, pěkně měsíc po měsíci. Pod zemí jsou totiž hotová velkoměsta – skoro by se to dalo přirovnat k životu na zemi. A žije to tu dokonce i na podzim a v zimě! Hmyz a pavouci rozšiřují svá obydlí a po celý den shánějí něco k snědku. Také vychovávají potomstvo a dělají si zásoby na zimu. Mravenci, žížaly, červíci, berušky, krtek, vosy, včely, brouci, pavouci, stonožky, všelijaké larvičky, a dokonce i zajíc mají svá obydlí pod zemí. A víte proč? Protože tam v zimě nezmrzne!