0
Alfons Mucha
01. 01. 2015

Alfons Maria Mucha, světově známý český secesní malíř, se narodil 24. července roku 1860 v Ivančicích na Moravě v rodině soudního úředníka.

Už jako chlapec rád kreslil obrázky a skici tváří. Studoval na Slovanském gymnáziu v Brně, na Akademii výtvarných umění v Praze ho nepřijali. Proto odjel roku 1879 do Vídně, kde nalezl práci jako malíř divadelních dekorací. Díky štědrosti svého patrona, hraběte Khuen-Belasiho, mohl Mucha studovat na mnichovské akademii, od roku 1887 pokračoval ve studiích v Paříži.

Osudová chvíle nastala pro Muchu na přelomu let 1894 a 1895, kdy navrhl svůj první plakát pro tehdy obdivovanou pařížskou divadelní hvězdu Sarah Bernhardtovou. Mucha se stal známým doslova přes noc. Plakát Gismonda obdivovala většina Pařížanů a Muchova díla se brzy stala součástí každodenního života. Jeho kresby byly v učebnicích, na dekoračních zástěnách, plechových krabičkách na sušenky nebo na obalech čokolád. Parfémy či láhve likéru s etiketami navrženými Muchou se prodávaly téměř všude. Mucha tak zároveň vytvořil způsob, jak učinit průmyslově vyráběné zboží atraktivnější.

V roce 1899 přijal Mucha zakázku rakouské vlády na návrh interiéru Pavilonu Bosny a Hercegoviny. V rámci příprav na tuto zakázku podnikl mnoho cest po Balkáně, během nichž studoval historii a zvyky místních národů. Tak vznikla myšlenka nového projektu, který se stal hlavní náplní pro zbytek jeho umělecké dráhy. Na Slovanské epopeji, ve které chtěl shrnout dějiny Slovanstva, pracoval v letech 1910 až 1926. Projekt se mu podařilo zrealizovat díky finanční podpoře amerického milionáře Charlese Cranea. Historie slovanského národa zachycuje téměř 1000 let jeho existence a je vyobrazena na 20 plátnech, jeden obraz zůstal nedokončený. Mucha toto své monumentální dílo odkázal Praze.

V době vytváření epopeje pracoval Mucha ještě na mnoha dalších projektech. Bez nároku na odměnu, jako dar českému lidu vyzdobil část interiéru Obecního domu v Praze. Po vzniku samostatného Československa navrhl poštovní známky i bankovky, je také autorem okenních vitráží v pražské Svatovítské katedrále.

Mucha zemřel 14. července 1939 na následky nacistického výslechu, pochován je v Praze na Vyšehradě.