0
5 OTÁZEK PRO ADOLFA ZIKU
28. 03. 2018

Miloš Forman, Jaromír Jágr, Aňa Geislerová, Václav Havel, Alena Šeredová…tyto a mnoho dalších osobností z oblasti kulturního a společenského života najdete v nové knize Adolfa Ziky. Tento významný fotograf a filmový dokumentarista věnoval knihu portrétní fotografii a zachytil jak české, tak i zahraniční osobnosti, které ho na jeho cestách zaujaly. Autor tak vytvořil výjimečnou knihu. Těšili jsme se na odpovědi na našich pět otázek.

1. V čem podle vás tkví charisma? Vznikl tento projekt již se záměrem udělat knihu? Jak dlouho kniha vznikala?
Co to je charisma, se čtenář dozví ihned po otevření knihy, nebudu tedy prozrazovat, ale mohu prozradit, že od samotného začátku jsem chtěl dělat knihu portrétů. Takže projekt i název vznikl opravdu současně.

2. Předcházela vzniku všech portrétů pro publikaci Charisma rozsáhlá příprava, nebo jsou některé z nich dílem improvizace?
V podstatě na začátku se jednalo o dílo náhody a umění být ve správný čas na správném místě, až mnohem později jsem na projektu začal pracovat systematicky. To se ve finále ukázalo jako zásadní, protože čím větší hvězda, tím větší bariéra před ní ve formě jejích manažerů a ochránců. Nakonec jsme si ale našli svůj systém a ledy se začaly bořit.

3. Kniha je plná fotografií známých osobností z oblasti sportovní nebo společenské. Je nějaká osobnost, která vašemu objektivu zatím uniká? Proč vás zaujala?
Je jich více. V knize měl být Marilyn Manson, ale měl žaludeční potíže, a tak to padlo, stejně jako Gary Oldman, kterého zase na poslední chvíli zapřel jeho manažer i přesto, že slavný herec sám svolil s focením. Moc bych si přál ještě pořídit portrét dalajlamy.

4. Kterého portrétu si ceníte nejvíc?
Portrétu své ženy!

5. Dočetla jsem se, že vyfotit Jana Saudka vám trvalo osm let, proč tak dlouho?
To je jednoduché, Jan Saudek totiž nikdy s žádným mužem nechce být sám, pokud tam nejsou další tři lehké ženy anebo jiná společnost. No a já čekal osm let na to, než s ním budu celý večer sám. Nakonec se to ale podařilo a panenka na jeho klíně je moc symbolická.